הוסף לרשימת המועדפים שלי

  עמוד הבית   תחומי עיסוק   חוקים / מאמרים   קישורים   צור קשר   שאלות ותשובות   תנאי השימוש  
 
משרד עורכי דין קריכלי
  
 

שאלות ותשובות בנושא זכויות יוצרים

 
     
 

חוזה הדוגמנות - זכויות הדוגמנים והסוכנים

זכויותיו וחובותיו של המצלם / המצולם / צרכן התמונות הפרת זכות יוצרים
הפרת סימן מסחר    
 
     
     
     
     
     
     
 

חוזה הדוגמנות - זכויות הדוגמן / הדוגמנית / סוכנות הדוגמנות

 
     
     
   
     
   
     
   
     
   
     
   
     
     
 

זכויותיו וחובותיו של המצלם / המצולם / צרכן התמונות

 
     
   
   
     
   
     
   
     
   
     
     
  אקדים ואציין, בראשית הדברים, כי התשובות המובאות בדף זה הינן בגדר המלצות ואין לראות בהן משום תחליף לייעוץ משפטי מקיף בנושא זה. מומלץ, כמובן, לשכור את שירותיו של איש מקצוע מתאים בהתאם לנסיבות המקרה.  
     
     
 

חוזה הדוגמנות - זכויות הדוגמן / הדוגמנית / סוכנות הדוגמנות

 
     
     
     
   
  ישנם דברים רבים שיש לשים אליהם לב כשחותמים על הסכם. בין היתר, יש לבדוק את התקופה אליה הוא מתייחס, מהם האיסורים (אם ישנם) לאחר התקופה (לדוגמא: האם ניתן להמשיך ולעבוד עם מפרסמים אחרים, או שמא מדובר ב"תקופת צינון"?), יש לבחון עם מי מתקשרים בהסכם ולצמצם ככל האפשר את מסגרת ההגבלות המוטלות עליכם בקשר להתקשרות זו.  
     
  יש לבדוק לעומק את תנאי התשלום ואת הסכומים המוצעים לכם וכן לבחון מהם התנאים המהווים הפרה במסגרת ההסכם. יש לחקור וללמוד את ההסכם על בוריו, לעיתים רבות מציבים הסוכנויות "מוקשים" ש"תוקעים" את הדוגמן למשך תקופה ארוכה ללא אפשרות לעבוד עם חברה אחרת ומנגד משולם לו שכר זעום על עבודתו.  
     
  מומלץ מאוד שלא לחתום על הסכם שכובל אתכם לזמן ממושך ולהתחייבות אינסופית לאותה הסוכנות. השתדלו לחתור לחוזה בו אתם תהיו "משתתפים חופשיים" (פרילנסרים).  
     
חזרה לראש הדף לחץ כאן
     
   
     
  חוק החוזים האחידים מסדיר את הדרך בה יש לנהוג כאשר נחתם הסכם זהה בתנאיו עם מספר רב של אנשים.

סעיף 2 לחוק החוזים האחידים קובע כדלקמן:

"נוסח של חוזה שתנאיו, כולם או מקצתם, נקבעו מראש בידי צד אחד כדי שישמשו תנאים לחוזים רבים בינו לבין אנשים בלתי מסוימים במספרם או בזהותם".

אם כן, מהו החוזה האחיד? חוזה אחיד הינו חוזה אשר נוצר על ידי גוף שמבקש להחתים מספר רב של אנשים על חוזה / הסכם זהה בצורתו ובתוכנו, מלבד כמובן שמות הנחתמים או המתחייבים על פי ההסכם.

החוזים האחידים מקובלים מאוד בקרב עסקים גדולים, אשר מתקשרים חדשות לבקרים עם גורמים רבים על תנאי עסקה דומים האחד לאחר. בין היתר, תוכלו למצוא חוזים אחרים בהתקשרויות מול הבנק, חברת תקשורת למתן שירותי טלפוניה, חברות השכרת / רכישת רכבים, חברות ביטוח שונות (הפוליסה עליה אתם חתומים הינה סוג של חוזה אחיד).

 
     
     
  ככלל, בית משפט אינו "ממהר" להתערב בהסכם שנחתם בין הצדדים וזאת על מנת שלא לפגוע במוסד חשוב זה – "הסכמים" ו/או "חוזים".  
     
  עם זאת, קיימים מקרים, בהם מדובר בצדדים אשר אינם מאוזנים מבחינת כוחות משפטיים, וזהו המצב ב"חוזה אחיד" -  חברה מנסחת חוזה "דרקוני" / מפלצתי / כוללני, לכן יש צורך לשמור על האינטרסים של מי שחותם עליו מול החברה.  
     
  במצב בו חתמתם על "חוזה דרקוני" אשר תנאיו, בדיעבד, מקשים עליכם לבצע את עבודת הדוגמנות עליה הסכמתם או אפילו לקבל עבודות דוגמנות אחרות לעתיד יבוא, הן עם סוכנות והן עם חברה המפרסמת מותג מסויים, ישנו מינוח הנקרא "חוזה אחיד", הנועד להגן על האדם הפשוט והסביר, אשר אינו עורך דין ואשר אינו שם לב ל"שורות הקטנות" ובתנאים מסויימים מאפשר לבטל את החוזה המגביל או חלק מהתנאים הכתובים בו.  
     
  עליכם לזכור - אינכם יכולים לבטל את החוזה, כך סתם על דעת עצמכם, ולפעול להתקשר עם סוכנות אחרת שכן אז אותה סוכנות שהינכם מעוניינים להתקשר עימה עלולה להיתבע על הפרת חוזה.  
     
  כלומר, על כך שגרמה לכם להפר את החוזה עם הסוכנות הראשונה. זאת מבלי שנחתם עימכם חוזה חדש. במצב כזה החברה החדשה בה הנכם מעוניינים לעבוד וגם אתם, צפויים לשלם פיצויים ובית המשפט עלול לאסור עליה ועליכם להתקשר בחוזה ולפרסם אתכם כדוגמנים, שהרי סביר להניח שהסוכנות הראשונה תטען, כי הסתמכה על הכנסות מפרסומכם והשקיעה בכם משאבים וכי היא זכאית לקצור את הפירות. כפי שנקבע ב"פרשת אבתאו".  
     
     
     
חזרה לראש הדף לחץ כאן
     
   
     
 

חוזה אחיד הוא "נוסח של חוזה שתנאיו, כולם או מקצתם, נקבעו מראש בידי צד אחד כדי שישמשו תנאים לחוזים רבים בינו לבין אנשים בלתי מסוימים במספרם או בזהותם." שינוי בחוזה אינו, בהכרח, משנה את סיווגו של החוזה כ"חוזה רגיל". על השינויים להיות יסודיים וברורים. המטרה של החוזה האחיד, כאמור בתשובה לשאלה הקודמת, הינה ליצור איזון בין שני צדדים בלתי מאוזנים החותמים ביניהם על הסכם.

 
     
חזרה לראש הדף לחץ כאן
     
   
     
  חוזה מסוג זה נקרא בשפה משפטית "חוזה על תנאי", כלומר, שעל מנת לקיימו צריכים להתקיים מספר תנאים. אם סוכנות הדוגמנות טוענת שההסכם / החוזה טעון אישור של המחלקה המשפטית, אזי יש להניח שלא ניתן יהיה לאכוף אותו. שימו לב, לרוב, אם נחתמה טיוטה, שאינה מאושרת, יש לנסות להחתים ו/או לחייב את הסוכנות בדבר השירות שניתן על ידכם עד לאישור ההסכם. כלומר, השתדלו לקבל הסכם ביניים מספיק מפורט ומגן על זכויותיכם, על מנת שלא יעשו שימוש פסול בשירות שניתן על ידכם (שירות זה יכול להיות – דוגמנות, השתתפות בפרסומת או כל דבר אחר).  
     
  ראי, בכל מקרה, נקבע בפרשת ברבס, כי דוגמנית מהשורה הראשונה צריכה לקבל כ- 2,000 דולרים לכל יום צילומים. הבאתי דוגמא זו כדי להמחיש, שאי קיומו של הסכם לעיתים אינו פוגע באינטרס של הדוגמנית, שאף אם לא הוחתמה על הסכם כזה, תוכל בעתיד לדרוש שכר עבור עבודתה. מובן, שאין זה אומר שאין לחתום על ההסכם, אלא שישנם כלים שנקבעו על ידי בתי המשפט בעניין זה. מי שלא חותם על הסכם, לרוב, מסתכן בהעמדת השאלה המשפטית בפני בית המשפט, שיכריע לטובת צד זה או אחר.  
     
חזרה לראש הדף לחץ כאן
     
   
     
  חוזה ניתן לבטל כאשר צד הפר אותו ו/או כאשר ישנו סעיף בחוזה המאפשר את ביטולו.  
     
  דרך נוספת לביטולו של הסכם, היא לקבוע סעיף פיצוי מוסכם, אותו ישלם צד לצד השני, במידה ויחליט זה לבטל את ההסכם. עם זאת, יש לכתוב לאחר ביטול ההסכם הסכם, לפיו הצד שביקש לבטל את ההסכם לא ישלם סכום שהוא מעבר לפיצוי המוסכם.  
     
חזרה לראש הדף לחץ כאן
     
     
     
 

זכויותיו וחובותיו של המצלם / המצולם / צרכן התמונות

 
     
     
     
   

ראשית, התשובה היא "כן". יש להחתים את שני הורי הקטין במידה ורוצים לצלמו לקמפיין/פרוייקט/פרסומת/דוגמנות. יש לדאוג לכך, שההורים יזדהו כהוריו של הקטין. יש להחתים את שניהם, אף אם ההורים גרושים או פרודים (ראו לעניין זה פרשת "ארט לוק ובר רפאלי") – יש להחתים את הוריו הביולוגיים ו/או הוריו המאמצים על פי החוק. יצויין לעניין זה, כי החוק העוסק בכך הינו חוק הכשרות והאפוטרופסות.

לעיתים משתפים בפרסומות ו/או בדוגמנות ו/או בפרסום זה או אחר אף אנשים בעלי פיגור שכלי ו/או אנשים שהם מוגדרים כ"חסויים" (כלומר, ישנו אפוטרופוס שמטפל בענייניהם – הם אינם כשירים משפטית לבצע פעולות משפטיות, ובין היתר אף חתימה על הסכמים). גם במקרים הללו, יש להחתים את מי שממונה עליהם. לרוב, כמובן, מדובר בקטינים, אך יש לשים לב לכך שזהו מקרה פרטי של אנשים שאינם כשירים לחתום על מסמכים ועל כן יש להחתים את הממונה עליהם על פי הדין.

חזרה לראש הדף לחץ כאן
   
     
 

מאחר ועסקינן בעניין משפטי, אין מקום להתייחס לעניין המוסרי של צילום אנשים זרים מבלי ידיעתם. צילום אנשים זרים, שלא נתנו את הסכמתם הינו אסור בהתאם לסעיף 2 לחוק הגנת הפרטיות, התשמ"א - 1981. יש לקבל את רשותם, במידה והצילום יכול לפגוע בפרטיותם.

 
     
חזרה לראש הדף לחץ כאן
     
   
     
 

חוק הגנת הפרטיות, התשמ"א - 1981 קובע בסעיף 2, כי "פגיעה בפרטיות היא אחת מאלה... (6) שימוש בשם אדם, בכינויו, בתמונתו או בקולו, לשם ריווח". תחרות הצילום, עניינה רווח למתחרה. אף אם מדובר ברווח שאינו כספי. לכן התשובה לשאלתך היא "לא" – אלא אם קיבלת את אישורה ואת אישור הסוכנות שלה.

 
     
 

עם זאת, אם קיבלת היתר מהסוכנות ו/או המוסד שקיים את תחרות האופנה לעשות שימוש בתמונה, תוכל לעשות זאת, לאחר שיתברר שהחתימו את המצולמת על הסכם המתיר להם לאשר את הפרסום.

 
     
 

כאמור, הסכמתה של המצולמת אף היא אינה מספיקה לצורך כך, וזאת משום שהצילום נעשה במסגרת השתתפותה באירוע של גוף ששכר ו/או אפשר את חשיפתה.

 
     
 

לכן, מומלץ לקבל גם את הסכמת החברה / הסוכנות שקיימה את התחרות ויש לוודא, כי בהסכם עם המצולמת, הם הורשו לתת אישורים מעין אלו.

 
     
 

אדם לא יוכל להתגונן בטענה "לא ידעתי איך ליצור עימה קשר" – נקבע זה מכבר בפסקי דין רבים, כי הגנה זו לא תוכל לשמש כ"מעשה תם לב".

 
     
חזרה לראש הדף לחץ כאן
     
   
     
 

יש להדגיש בפני המצולמת, כי השימוש בצילומים והעברת הצילומים לגורמים שלישיים ייעשה בהתאם לצורכי הצלם ו/או הסוכנות. יש להחתים את המצולמת על סעיף ייחודי (ספציפי) בו המצולמת "מוותרת על טענות ו/או תביעות בהתאם לחוק הגנת הפרטיות, התשמ"א - 1981 ו/או כל דין אחר. הסוכנות ו/או הצלם יהיה רשאי להעביר ו/או למכור ו/או לסחור בתמונות (או כל דבר אחר לצורך העניין) בהתאם לשיקול דעת הסוכנות ו/או הצלם." יש להחתים את המצולמת על סעיף זה באופן ספציפי – ליד הסעיף ולא בתחתית ההסכם. זאת, על מנת שהמצולמת לא תעלה את הטענה, לפיה לא קראה ו/או לא ראתה את הסעיף הספציפי ולא הייתה מסכימה עליו לו הייתה מבחינה בו.

 
     
 

יש לציין, כי חלק מהדוגמנים/דוגמניות הינם אנשים שאינם דוברים את השפה העברית. לפיכך, מומלץ להחתים אותם על הסכם הדובר בשפתם. בפרשת דובינסקה, הייתה הגב' דובינסקה דוברת השפה הרוסית ולא ידעה לקרוא עברית, מאחר והייתה עולה חדשה ולכן, בית המשפט התחשב בעובדה זו, כאשר נתבקש לאכוף הסכם בין הדוגמנית לבין סוכנות הדוגמנות.

 
     
  יש לוודא, כי המצולם אכן מבין את הכתוב בהסכם וחותם עליו שלא בלחץ. מומלץ להביא למצולם העתק מההסכם ולעיתים אף להביא לו את ההסכם בטרם יחתום עליו.  
     
     
חזרה לראש הדף לחץ כאן
     
     
   
     
  אם אכן נחתם הסכם בינך לבין העיתון, כמובן שהתנאים וההוראות בעניין זה הן בהתאם לאמור בהסכם. כמו כן, יש לבחון מהי מסגרת ההתקשרות בינך לבין העיתון - האם אתה מוגדר כעובד בעיתון או שמא אתה מוגדר כקבלן, המתקשר עם העיתון במסגרת מזמין - קבלן. אם המדובר בהתקשרות מזמין קבלן, הרי שסעיף 35 לחוק זכות יוצרים החדש קובע, כי זכות היוצר הינה של היוצר (שלך) ולא של המזמין (העיתון).  
     
  לרוב, הסכמים בין עיתון לבין צלם קובעים, כי העיתון "רוכש" בעלות על התמונות המפורסמות על ידו. לעיתים, עם זאת, הבעלות מסוייגת למספר פרסומים ו/או מוגבלת לפרסום בודד מסויים, במסגרת כתבה מסויימת.  
     
  סעיף 34 לחוק זכות היוצרים החדש קובע, כי מעבידי הינו בעל זכות היוצר של היצירה, אלא אם הוסכם אחרת . כלומר, שכיר שמבצע עבודה עבור מעבידו, אינו רשאי לתבוע זכויות יוצרים על עבודתו – אלו שייכים לרוב למעבידו. על מנת לקבל זכויות יוצרים בתמונה ו/או בכל מעשה אמנותי, מומלץ לקבל את רשותו של המעביד, ששילם את שכרו של השכיר. חוק זכויות היוצרים קובע, כי "אם היה המחבר עובד אצל אדם אחר עפ"י חוזה שירות או שוליאות והיצירה נעשתה תוך כדי עבודתו אצל אותו אדם הרי, באין הסכם הקובע את ההיפך, יהא האדם שהעביד את המחבר הבעל הראשון של זכות היוצרים". אם התמונות נוצרו במהלך עבודתך בעיתון, התמונות שייכות לעיתון.  
     

מומלץ, כמובן, להסדיר עניין זה בהסכם מראש עם המעביד, על מנת למנוע התדיינויות מיותרות בבית המשפט.

חזרה לראש הדף לחץ כאן
     
  נשמח לשמוע מכם ולעמוד לשירותכם על נושאים נוספים בתחום זה בו עולות שאלות חשובות עליהן אין בידיכם התשובות. ניתן להפנות שאלות אילו באמצעות פורום "עורך הדין לשירותך" המנוהל על ידי משרדנו או באמצעות אתר "זרקור" כאמור לעיל.  
     
     
 

הפרת זכות יוצרים

 
     
     
     
     
 

הפרת סימן מסחר

 
     
     
     
     
     
     

גל קריכלי - משרד עורכי דין

 

Gal Kricheli - Law Offices

 

רחוב חיל החימוש 1, ראשל"צ

75702

1 st. Hel Himush street, Rishon Le - Zion

 

טלפון

03-9414511

Telephone

 

טלפון סלולרי/נייד

054-5729923/2

Mobile

 

פקסימיליה

 03-9414533

Facsimile  

דואר אלקטרוני:

gal@kricheli.com

E-Mail

 
       

לחזרה לעמוד הבית לחץ כאן